İnternet Marketing


Internet Marketing Nedir?

-İnternet Marketing karlılığı arttırmaktır.

-İnternet Marketing marka imajı oluşturmaktır.

-İnternet Marketing sanal pazarda yer kapmaktır.

-İnternet Marketing zaman kazanma sanatıdır.

-İnternet Marketing yeniden yapılanmadır.

-İnternet Marketing bilançoların güldüren yüzüdür.

-İnternet Marketing firma imajının yenilenmesidir.

-İnternet Marketing yeni markalar için fırsatlar dünyasıdır.

-İnternet Marketing yeni ürünler için en ekonomik tanınma yöntemidir.
İnternet Marketing hakkında daha yüzlerce başlık yazabiliriz fakat internet ortamında marka ve ürün tanınırlığı hakkında yapılabilecek olanlar için biraz daha ayrıntıya girelim.

Teknoloji çağındayız ve artık nefes aldığımız her ortamda teknoloji ile iç içeyiz. Bundan yaklaşık olarak on yıl önce otuz ailenin sadece üç veya dördünün evinde internet bağlantısı varken bugün ilkokula giden öğrencilerimizin bile cep telefonlarında internet paketleri var. İnternette ülkemizdeki yerel ve mobil internet kullanımı ile ilgili kısa bir araştırma yaptığımızda elde edilen verilerin devasa boyutlara ulaştığını görmemek imkansız. Pazarlama gözüyle bakacak olursak; İnternetin yaygınlaşması demek ürün veya hizmetlerin daha fazla kişiye ulaşabilme potansiyeli demektir. Bu potansiyelin ne anlama geldiğini işletme sahipleri ve pazarlama uzmanları çok iyi bilirler. Bu mevcut potansiyeli satın alma işlemine dönüştümek ise tam bir profesyonel işidir. Doğru stratejiler geliştirilerek, en küçük ayrıntının bile atlanmadığı mükemmel bir uygulama takvimi ile üretmiş olduğunuz mal veya hizmetleriniz, doğrudan hedef kitleye , en süratli, en etkin ve en ekonomik şekilde internet marketing sayesinde ulaştırılır.

Günümüz Türkiye’sinde gelişen internet pazarı her türlü yatırımcının iştahını oldukça kabartıyor. Ülkemizde yıllardır faaliyette bulunan en büyük firmalardan başlayarak, sokağımızda bulunan markete kadar her işletme bu sanal pazarda kendine bir yer edinme yarışına girmiş durumda.

Peki yeni keşfedilen bu topraklarda kurulan bu devasa şehrin hangi sokağında yer alıyorsunuz. İşletmenize ait olan websitesini sizden başka kaç kişi biliyor ve en önemlisi üretmiş olduğunuz mal yada hizmet arama motorlarında sorgulandığında siz kaçıncı sırada yer alıyorsunuz?

Yukarıda sorduğum soruların yanıtları sizin bu pazardan ne kadar pay kapacağınız ile ilgili olan ve gerçekte yıl sonu bilançolarınızı ne kadar etkileyeceğini belirleyen somut etkenlerdir. Doğrudan hedef kitleye ulaşabilen, hizmetini veya ürününü alıcıya doğru mesajlar ile ulaştırabilen, web arayüzünden sosyal medyadaki takipçi sayısına kadar müşteriye güven aşılayıp, markası ve ürünü için pozitif algı oluşturabilenler, o sanal şehrin en lüks
caddelerindeki ışıltılı vitrinlere sahip mağazalar gibi ön plana çıkarlar ve harcanan tüm bu emeklerin karşılığını yıl sonu bilançolarında yükselen bir grafik olarak gördüklerinde mutluluk onlar için hakedilmiş bir kazançtır.
İnternet Marketing, internet aleminde yapılan tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin bütünüdür. Üretim dünyasında olanlar çok iyi bilirler, bir ürün üretilirken parçaların tamamı o fabrikanın ürünü değildir. Bazı parçalar diğer tedarikçilerden temin edilir ve bu tedarikçiler öncelikle üreticinin güvenini kazanmış, kalitesini ispatlamış olması gerekir ki kendi markanın prestijine bir zeval gelmesin. Dolayısı ile profesyonel iş dünyasında her kurum kendi uzmanlığı nispetinde fayda üretir ve bu bütünü oluşturan parçalardan bazılarını ise diğer uzmanlardan
satın alır. Bu satın alma ve satma döngüsü optimum kalite üzerinde sabitlenir ve tarafların memnuniyeti ile sonlanır. İnternet marketing tıpkı bir fabrika gibi işler. Hizmetler Web Tasarımı ile başlar , görsel çalışmalar, iletilecek mesajlar, teknik bilgiler, sosyal medya entegrasyonu, pozitif algı operasyonları, blog, makale, e-bülten gibi gibi süreli yayınlar ile devam eder ve en son tüm bu verilerin raporlanması ve sonuç olarak ta analizlerin
yapılarak en doğru yol haritasının çizilmesi sağlanır.

Tüm bu saydıklarımız hepsi kendi alanında profesyonel olan uzman bir kadro tarafından yürütülmeli ve bu sürecin aynı zamanda internet marketing işi üstlenilen firmanın “pazarlama ve satış departmanı” ile çalışılan “reklam ajansları” ile entegre olup eşzamanlı yürütülmesi gereken bir operasyondur.
Hiç bir firma bu sayılanların tamamını kendi bünyesinde yapabilecek kadar yetkin personeli aynı anda istihdam edemez, dolayısı ile internet marketing çalışmaları konusunda kendini ispatlamış profesyonellere teslim edilmelidir. İnternet marketing çalışmalarının pozitif etkilerini ve alınan hizmetin kalitesini ölçmek son derece kolay olduğu için çalışacağınız firmanın referansları sizin için önemli bir kriter oluşturabilir. Çalışmalar aylı ve yıllık
bazda raporlanacağı için de bu gelişim raporları şirketin yıl sonu bilançoları ile karşılaştırıldığında ne kadar fayda sağlandığı da somut olark tespit edilebilir.

ELYA Bilişim Teknolojileri, İnternet Marketing çalışmalarında sizlere paket çözümler sunarak, internet mecrasındaki yükünüzü hafifleterek yükselen marka değeri oluşturur. Pazardaki “Firma” ve “marka” imajları için toplumsal aşinalık ve farkındalık oluşturarak ürün yada hizmetlerinize olan talebi arttırır ve dolayısı ile verimliliği ve karlılığın yükselmesine katkıda bulunur.

Menü