SEO ya da Arama Motoru Optimizasyonu  uzmanlık gerektiren planlı bir çalışma programıdır. Bir websitesinin istenilen anahtar kelimelerde arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmasını temin etmektir. Bu çalışma basit görünmesine rağmen son derece titizlik ve bilgi birikimi gerektiren oldukça uğraşlı bir yoldur.

Peki nedir bu SEO;

ingilizce “Search Engine Optimisation” kelimelerinin kısaltması demek olan SEO, Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında sitenizin yapılan sorgulamalarda ön sayfalarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Seo Neden önemlidir?

Websitesinin görsel güzelliği, kullanışlı olması ve çok miktarda doğru bilgi sunması onun arama motorlarında ilk sayfada görünmesini sağlamaz. Müşterilerine yapılan sorgularda ulaşamayan bir sitenin tanıtım, pazarlama ve satış açısından sahibine hiç bir getirisi olmaz. Sunulan hizmetin yada ürünün arama motorlarında yapılan sorgulamalarda bulunabilir olması için SEO çalışmalarının tasarım ile birlikte yürütülmesi ve sitenin arama motorlarının çalışma mantığına göre oluşturulması gerekir.

Arama motorlarının kullanımı;

Günümüzde İnternet kullanıcıları internet sitelerinin adreslerini bile arama motorlarının sorgu çubuğuna yazıp çıkan sonuca göre davranmaktadırlar. Yaptıkları sorgulamalarda ise arama motorunun önerdiği sorguyu tercih etmekte ve SEO çalışmaları titizlikle yapılmış popüler sitelere yönlendirilmektedirler.

Arama motorlarının siteyi tanıma mantığı;

Kullanıcıya her zaman ihtiyacı olanı sunmaya çalışan arama motorları son derece dinamik yapıya sahiptirler. Sürekli yenilik peşinde koşarlar ve derecelendirme kriterlerini de sürekli olarak değiştirirler.

Arama motorlarının iki ana fonksiyonu vardır.
a- Okuma ve çözümleme
b- Cevaplar oluşturma

Bu iki temel olguda en önem verdiği şey ise kullanıcının websitenizin sayfalarınızda aradığının karşılığını ne kadar bulabiliyor olduğu ve içeriğinizin ne kadar tatmin edici olduğudur. Bu fonksiyonları gerçekleştirmek için arama motorları sitelere örümcek diye adlandırılan küçük yazılımlar gönderirler. Bunlarla siteyi baştan aşağı dolaşırlar ve indexleme yaparlar. Daha sonra kullanıcıların sorgularına karşılık gelen cevapların ne kadarı sitenizde mevcut bunun bir çalışmasını yaparak siteyi kendi algoritmalarında bir sıraya sokarlar.

Çalışacağınız doğru SEO uzmanını seçmenin en güzel yolu yapmış olduğu işlere ve referanslarına bakmaktır. SEO yaptığı Websitelerinde hangi sorgularda ne kadar sürede hangi konuma getirdiği firmanın güvenilirliğini gösteren en güzel kıstastır.
Planlı ve titiz bir çalışma neticesinde SEO uygulaması yapılan bir site “kalıcı olarak” hak ettiği yere emin adımlarla tırmanır ve hak etmeyi sürdürdüğü sürece orada kalmaya devam eder.

SEO Çalışması yaptığımız örnek siteler:
www.temahavuz.com
sorgular:
komple havuz yapımı
havuz örnekleri
havuz kontrol panoları
havuz kenar kaymazı
havuz stabilizasyonu
havuz ilaçlama analizler
havuz bakımı
havuz yapımı

ve mevcut diğer tüm terimler ile birlikte ortalama 250 sorgu için Profesyonel SEO çalışması yapılmıştır…

Menü